NATURALNE METODY NA ZDROWIE I URODE MODA NA BIO

Blog o zdrowiu: Zdrowy styl zycia, zdrowe odzywianie sie, medycyna naturalna, moda z lekkim przymruzeniem oka

Endometrioza – przyczyny, objawy, leczenie.

endometriozaWpis w calosci znajdziecie na MODA NA BIO

pod tytulem Endometrioza – przyczyny, objawy, leczenie.

Endometrioza jest chorobą stosunkowo rzadką, o nie do konca wyjasnionym podlozu, ktora dotyka coraz więcej kobiet w wieku rozrodczym. Jej nazwa pochodzi od slowa endometrium, co oznacza blonę sluzową macicy. O endometriozie mowimy wtedy, kiedy blona ta (wyscielająca jamę macicy) zaczyna nadmiernie się rozrastac i opanowuje (kolonizuje) sąsiednie organy. To wlasnie jej rozrost wywoluje (czasami bardzo silne) bole podczas miesiączki. Jest to związane z niemormalnym narastaniem blony sluzowej macicy, ktorej nadmiar nie moze zostac prawidlowo usunięty. Co więcej komorki tej tkanki mogą gromadzic się w innych organach, wywolując np krwawienia z przewodu pokarmowego. Endometrioza jest w pewnym stopniu chorobą nowotworową, ktorą nalezaloby zaklasyfikowac gdzies pomiędzy guzami zlosliwymi i niegroznymi naroslami.

PRZYCZYNY ENDOMETRIOZY.

Na dzien dzisiejszy nie do konca udalo się wyjasnic, co wywoluje tę chorobę. W powstawaniu endometriozy pewną rolę odgrywa nadmiar estrogenow. Stąd jedną z metod jej leczenia jest zahamowanie podzialow komorkowych endometrium przez zmniejszenie poziomu estrogenow w organizmie.

Punktem wyjscia endometriozy moze byc nadmierna ekspozycja na syntetyczne hormony obecne w naszym srodowisku:

swiadoma, związana z przyjmowaniem tabletki antykoncepcyjnej lub terapii hormonalnej,

nieswiadoma na skutek skazenia srodowiska i zywnosci.

Endometrioza moze miec rowniez podloze psychologiczne. Zaobserwowano, ze stosunkowo często u genezy endometriozy lezy sytuacja konfliktowa, przedluzający się stan napięcia np trudnosci w zaakceptowaniu wlasnej kobiecosci (lub jej przejawow) lub problemy z zajsciem w ciązę.

W niekotrych przypadkach jakis związek z pojawieniem się i rozwojem endometriozy moze miec stosowanie tamponow higienicznych. Przynajmniej taka teoria pojawila się w Stanach Zjednoczonych. Mozemy sobie wyobrazic, ze krew zastopowana często na kilka godzin juz nie w samej macicy, ale wciąz we wnętrzu organizmu moze miec tylko negatywne skutki.

OBJAWY ENDOMETRIOZY.

bolesne bole podczas miesiączkowania, promieniujące w kierunku uda i kosci krzyzowej. Zwlaszcze jezeli ulgi nie przynosi ani odpoczynek, ani zazwyczaj skuteczny srodek przeciwbolowy.

dluzsze, bardziej obfite krwawienia związane z miesiączką (czasami przypominające krwotok),

krwawienie z odbytnicy, jezeli blona sluzowa rozrosla się na tyle, ze zaczęla kolonizowac uklad pokarmowy,

problemy z plodnoscią, jezeli doszlo do niedroznosci jajowodow,

bole przy oddawaniu moczu, bolesny pęcherz moczowy (mocz jest jasny).

endometrioza

LECZENIE ENDOMETRIOZY.

Co proponuje medycyna konwencjonalna?

Leczenie ma tu raczej character objawowy. Klasyczna terapia polega na zablokowaniu pracy jajnikow za pomocą hormonow. Jeszcze lepszą terapią hormonalną byla by ciąza (jezeli tę mozna nazwac « leczeniem »). Podawanie hormonow lączy się z terapią przeciwbolową, psychoterapią i ewentualnie leczeniem operacyjnym (chirurgicznym): wycięciu zmian ogniskowych (co nie zapobiega nawrotom),  a w cięzkich przypadkach – usunięciu jajnikow.

Alternatywne naturalne metody leczenia endometriozy.

Odpowiednia dieta plus podawanie naturalnego progesterony (pochodzenia roslinnego) w drugiej częsci cyklu.

-Ograniczenie spozycia cukrow, nasyconych kwasow tluszczowych (tluszcze pochodzenia zwierzęcego) i kwaswo omega-6,

-Zwiększenie przyjmowanych ilosci olejku z wiesiolka, oleju rzepakowego, ryb,

-dodatkowa suplementacja cynkiem, witaminą C i flawonoidami.

Duze znaczenie ma praca nad psychiką (poszukiwania tam przyczyn choroby).

Lokalnie ulgę przynoszą oklady z glinki na dolną częsc brzucha. Nakladane codziennie na okolo 2 godziny lub 2 razy dziennie po jednej godzinie. Ta metoda jest polecana przez France Guillaine (wielką adeptkę i znawczynię glinki).

Powiazane posty:

Joga na bolesne miesiaczki.

Ziola na bolesne miesiaczki

Sprawdzone sposoby na bolesne miesiaczki

Nieplodnosc meska – problem, o ktorym sie nie mowi.

Bibliografia

Manuel de gynécologie naturopathique à l’usage des femmes Rina Nissim

Hormones végétales naturelles aujourd’hui Dr Dominique Rueff

La méthode France Guillaine France Guillaine

2 comments on “Endometrioza – przyczyny, objawy, leczenie.

  1. Pingback: Dieta przeciwtradzikowa. | Blog o zdrowiu, a wlasciwie o naturalnych metodach na zdrowie i urodę. O najnowszych trendach w modzie

  2. zdówko
    Czerwiec 2, 2016

    Po wyczerpaniu środków farmakologicznych ,dostępnych na naszym rynku, po utracie tysięcy złotych u dr.hab ginekologii, zaczęłam się interesować zdrowym stylem życia, naturoterapia itp.w które nie wierzyłam kiedyś…. Zastanawiające jest to jak człowiek chętnie sięga np.po tabletki które wywołują menopauzę tylko dlatego że lekarz medycyny tak chce a już np. po pestki moreli, czy ostropest plamisty sięga na zasadzie ” i tak mi to nie pomoże przecież to ziółka, przecież to naturalne”… W każdym razie długo by pisać, ale ja jestem stałą klientka w sklepie z naturalną żywnością odkąd choruję . Poczytajcie sobie o wit.C w proszku ,o aloesie do picia, o wit.D, wit.K2, spirulnie -czyli tzw.chlorelli, o oleju lnianym, o oleju z kiełków pszenicy o cynku………Noż mi się w kieszeni otwiera jak słyszę że pakują lekarze w kobiety masę chemii….we mnie też pakowali i co? i nic endometrioza się odnawiała. Na razie ją uspokoiłam naturą,,dlatego chętnie się dzielę tą „metodą”. Każda niech znajdzie swój sposób, ale błagam to co mówią lekarze przeanalizujcie zawsze dwa razy zanim np.będziecie brać tabletki hormonalne które masakrują wątrobę ,która jest odpowiedzialna za produkcję hormonów, estrogenów. Jak z chorą wątroba mamy marzyć później o dziecku lub o prawidłowej gospodarce hormonalnej?? może mi odpowie jakiś lek.med.??

    ps. Zapomnijcie chorując na endometriozę o kawie, papierosach, alkoholu, przetworzonym jedzeniu – tego też wam nie powie lekarz medycyny, ale już kobieta któa przeszła koszmar chętnie… Pozdrawiam Was dziewczyny TRZMAJCIE się!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on Marzec 8, 2013 by in KOBIETA, DZIECKO I CIAZA. and tagged , , , .

Twitter Updates

%d bloggers like this: